→ Co to jest rektoskopia?
Rektoskopia pozwała zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu sztywnego, jednorazowego instrumentu w kształcie rury o grubości ok 18 mm (rektoskop). Rektoskop pozwala ocenić odbyt, odbytnicę i początkowy odcinek esicy. Jest to badanie krótkie, pozwalające ocenić ok. 20-25 cm końcowego jelita grubego.
W tej okolicy lokalizuje się większość chorób jelita grubego.
→ Jak przygotować się do rektoskopii?
Dzień przed badaniem – obiad powinien być lekkostrawny i objętościowo mały. Po południu ok. godz 16-tej zażyć doustny środek przeczyszczający – może to być tabletka lub herbatka przeczyszczająca (pacjent poradni kupuje w aptece bez recepty). Wieczorem można się tylko napić.
W dniu badania pacjent zgłasza się na czczo na wyznaczoną godzinę. Pacjent poradni przynosi wlewkę doodbytniczą kupioną w aptece bez recepty: Rectanal leb Enema.
W pracowni wykonana będzie wlewka, po której będzie wykonane badanie. W ten sposób jelito zostanie prawidłowo oczyszczone, co umożliwi wykonanie pełnego i wiarygodnego badania.
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą wpłynąć na sposób przygotowania i przebieg badania. Dotyczy to w szczególności: aspiryny i jej pochodnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych ( np. aspiryna, ibuprofen, etc.), leków wpływających na krzepliwość krwi, insuliny i preparatów żelaza.
Szczegółowe informacje o sposobie przygotowania do rektoskopii są przekazywane pacjentom poradni w formie pisemnej przez pielęgniarkę pracowni endoskopowej przy rejestracji. Informacje są też wywieszone na oddziałach szpitalnych.
→ Jak przebiega rektoskopia?
Rektoskopia jest badaniem dobrze tolerowanym przez pacjentów i rzadko powoduje dolegliwości bólowe. Badaniu towarzyszyć może uczucie rozpierania, wzdęcia.
Badanie wykonuje się w pozycji kolankowo – łokciowej lub lewobocznej.
Pozycja kolankowo – łokciowa jest lepsza, pozwala na dokładniejszą ocenę jelita i krótki czas badania.
Wyprowadzając aparat z jelita lekarz ocenia jego wygląd i stwierdza ewentualne odchylenia od stanu prawidłowego. Badanie z reguły trwa od 2 do 5 minut.
→ Jakie mogą być powikłania po rektoskopii?
Rektoskopia jest bezpieczną procedurą medyczną. Jednym z możliwych powikłań jest przebicie lub rozdarcie ściany jelita grubego, które wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego. W przypadku pobierania wycinków do badań może dojść do krwawienia, które z reguły jest niewielkie. Najczęściej krwawienie ustaje samoistnie w rzadkich przypadkach może wymagać dodatkowego leczenia. U osób uczulonych może dojść do reakcji alergicznej na podane leki przeciwbólowe lub uspokajające, czasami do zaostrzenia współistniejącej ciężkiej choroby serca lub układu oddechowego. Jakkolwiek powikłania rektoskopii są bardzo rzadkie, ważne jest aby pacjent sam rozpoznał wczesne ich objawy.
Bezzwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli po badaniu odczuwa się silne bóle brzucha, występują dreszcze i gorączka lub obfite krwawienie z odbytu. Krwawienie może się pojawić nawet kilka dni po badaniu.
Postępowanie przed, w trakcie i po badaniu:
→ Pacjent powinien dostosować się do wszystkich zaleceń wydanych przez lekarza.
→ Pacjent ma obowiązek niezwłocznie zgłaszać wszelkie niepokojące objawy, informować o nudnościach i wymiotach.
→ Nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po badaniu.
→ Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po badaniu.
→ Kobiety w ciąży są zobowiązane poinformować pielęgniarkę lub lekarza o ciąży przed badaniem.